Стадії алкоголізму та їх особливості

Стадії алкоголізму та їх особливості

Алкоголізм – хронічна хвороба, при якій у людини формується патологічна психічна та фізична залежність від спиртного. Алкогольна залежність має стадійність та характерні ознаки на кожному етапі. У наркології виділяють 3 стадії розвитку алкоголізму – від слабкого потягу до непереборної тяги, що переважає над іншими почуттями, бажаннями і потребами:

 • I – початкова або неврастенічна.

 • II – середня або наркоманічна.

 • III – кінцева чи енцефалопатична.

Перша стадія алкоголізму

Перша стадія алкоголізму

Перша стадія розвитку алкоголізму характеризується появою психічної залежності та прихованою симптоматикою, триває 1-5 років. Хворий соціально адаптований, перебуває у звичному оточенні, не віддаляється від сім'ї, вважаючи цілком нормальним випити час від часу на святі або для покращення настрою.

Симптоми першої стадії алкогольної залежності:

 • Підвищення толерантності до спиртного – людина здатна випивати, не п'яніючи, набагато більше, ніж раніше або інші люди.

 • Придушення захисних реакцій, зокрема блювання.

 • Обвалення дози – на початковій стадії алкогольної залежності може тривалий час не відчувати сп'яніння навіть після високої дози, а потім після чергової чарки різко виникає глибока інтоксикація.

 • Провали в пам’яті – специфічне фрагментарне порушення пам'яті, наступного дня людина забуває частину подій, що відбувалися.

 • При вживанні або при очікуванні випивки хворий стає благодушним, пожвавлюється.

Друга стадія розвитку алкоголізму

Друга стадія алкоголізму

Головною відмінністю другої стадії алкоголізму є формування фізичної залежності. Відбуваються патологічні порушення у роботі ферментних систем, організм вже не здатний нормально функціонувати без постійного надходження алкоголю. Триває друга стадія алкогольної залежності протягом 5-15 років. Її ознаки:

 • Зміна характеру сп'яніння – ейфорія та благодушність змінюються агресивністю або нападами туги.

 • Прогресування психічної залежності – без дози хворий відчуває дискомфорт, і повернути гарний настрій та працездатність може лише алкоголь.

 • Абстинентний синдром – на відміну від похмілля, біль у серці, тахікардія, головні та м'язові болями, виникають вже не після зловживання, а за відсутності спиртного і знімаються дозою етанолу.

 • Соціальна дезадаптація – проблеми в сім'ї, на роботі.

 • Втрата контролю та алкогольна амнезія – з пам'яті можуть випадати цілі тижні та місяці.

Друга стадія алкоголізму протікає у хронічній або запійній формі, а вживання спиртного стає життєво важливою потребою – як води або їжі. Характерним проявом є загострення характеристик особистості, психологічні та поведінкові зміни – емоційна нестримність, дратівливість та агресія, надмірна життєрадісність та примітивний гумор, безцеремонність і брехливість, депресії, маніпуляції та шантаж.

Третя стадія алкоголізму

Третя стадія алкоголізму

Третя стадія алкоголізму – найважча. Характеризується декомпенсацією всіх захисно-пристосувальних процесів, виникненням важких психічних та фізіологічних розладів, деградацією та соціальною дезадаптацією особистості.

 • Схильність до справжніх запоїв – безперервне пияцтво, проте алкоголь не стимулює організм, як на попередньому етапі.

 • Тяжка психічна та фізична залежність – етанол є єдиною можливістю досягнення відносного рівня комфорту, адже поза сп'янінням людина повністю втрачає працездатність.

 • Деградація особистості – байдужість, нехтування моральними та соціальними нормами поведінки, втрата критики до свого стану, нездатність до розумової діяльності.

 • Зниження толерантності – швидке сп'яніння після першої чарки.

 • Глибока амнезія та провали в пам’яті досить тривалих часових періодів.

 • Абстинентний синдром із виникненням делірію – білої гарячки.

 • Вживання сурогатів.

 • Ураження етанолом внутрішніх органів – гепатит, цироз печінки, проблеми з серцем, нирками, нервовою системою.

Тест на визначення стадії алкогольної залежності

Тест на визначення стадії алкогольної залежності

Ви можете пройти простий тест, як визначити стадію алкогольної залежності. Варіанти відповідей: так або ні. Кількість балів вказано у дужках.

 1. Ви вважаєте, що випиваєте не більше за інших? (ні 2)

 2. Чи траплялося таке, що, прокинувшись вранці після того, як випивали, ви не могли згадати частину минулого вечора? (так 2)

 3. Чи можете ви без зусилля над собою припинити споживання алкоголю після того, як випили 1-2 чарки? (ні 2)

 4. Ви відчували колись почуття провини через пияцтво? (так 1)

 5. Ваші друзі чи родичі вважають, що ви п'єте більше за інших? (так 2)

 6. Ви завжди можете припинити вживати алкоголь, коли захочете? (ні 2)

 7. Чи вплутувалися ви в бійку в стані алкогольного сп'яніння? (так 1)

 8. Чи виникали у вас проблеми з чоловіком, батьками чи іншими близькими родичами через пияцтво? (так 2)

 9. Ви коли-небудь втрачали друзів чи подруг через пияцтво? (так 2)

 10. Чи виникали неприємності на роботі через випивку? (так 2)

 11. Чи часто ви вживаєте алкоголь до обіду? (так 2)

 12. Вам колись казали, що у вас хвора печінка? (так 2)

 13. Чи траплялося так, що після вживання алкоголю ви бачили предмети, яких не було, чули голоси, які не існували насправді? (так 2)

Інтерпретація результатів тесту:

 • 0-4 бали – алкоголізм відсутній.

 • 5-7 балів – підозра на алкоголізм.

 • Понад 7 балів – ймовірна наявність алкоголізму.

Відмінності алкоголізму у чоловіків та жінок

Алкоголізм у чоловіків та алкоголізм у жінок проходить аналогічні стадії розвитку, проте його вплив на життя різниться. Через меншу масу та вміст води у тілі, більший відсоток жирової тканини, різний тип процесів метаболізму, концентрація алкоголю в крові у жінок виявляється вищою при вживанні тієї ж кількості напою. Якщо чоловіки-алкоголіки воліють розпивати спиртні напої в душевній компанії, то жінки випивають поодинці та таємно.

Причиною випити для жінки є переважно емоційні проблеми: депресії, розлучення, відсутність кохання та турботи, розуміння. Так починається дружба із «зеленим змієм». Доза поступово зростає, бажання спілкуватися з людьми слабшає. Чоловіку, який постійно випиває, поспівчувають, а представницю слабкої статі затаврують ганьбою. Проте жіночий алкоголізм виліковний – за умови підтримки, розуміння близьких та звернення за професійною допомогою у наркологічний центр.

Лікування алкоголізму в наркологічному центрі Ваш Медсервіс

Лікування алкогольної залежності

На будь-якій стадії розвитку алкоголізм є небезпечним для пацієнта. Але він сам і найближче оточення довгий час не бачать або не хочуть усвідомлювати факт залежності. Бажано якомога раніше розпочати лікування алкогольної залежності у спеціалізованій клініці «Ваш Медсервіс». Адже тривала бездіяльність або спроби самостійно подолати згубний потяг здатні лише погіршити ситуацію, призвести до занедбаних форм і створити додаткові труднощі у рятуванні від недуги.


Лікар нарколог Івано-Франківськ

Автор: Легінь Тарас Юрійович

Закінчив державну медичну академію в Івано-Франківську. Лікар - нарколог вищої категорії Прикарпатського наркологічного центру. Стаж роботи - більше 15 років.

Безкоштовна консультація лікаря: