Методика лікування наркологічного центру

Алкоголізм, наркоманія, паління, ігроманія та інші залежності – ці згубні звички, що неймовірно скорочують людське життя, змусили багатьох світил науки й медицини об'єднати зусилля в боротьбі з руйнівними пристрастями. Найбільш ефективним способом лікування залежностей є наркологічний центр.

Застосування елементів програми «12 кроків»

Програма «12 кроків» розроблена майже 100 років назад для допомоги абсолютно будь-якій людині з будь-якою залежністю, а також для родичів і близьких. Для тих, хто має або мав проблеми з вживанням алкоголю або наркотичних речовин, і бажає у майбутньому залишатися тверезим.

Завдяки компетентним лікарям і досвідченим наставникам, залежні навчаються самоаналізу, здійснюють стрибок у духовному розвитку, знаходять раніше втрачені моральні якості: совісність, доброчесність.

Для залежної людини обов'язково потрібно не тільки проходити фахові консультації, лікування, а й спілкуватися з однодумцями. З тими людьми, хто об'єднаний однією метою: жити в тверезості, тут і зараз, просто сьогодні.

Етапи лікування залежності у центрі «Ваш Медсервіс»

Новачки запрошуються в групи, де програма вже активно практикується. Відвідавши кілька занять і навчившись працювати у колективі, хворий робить висновки, формуючи свою думку про програму, принципи її дії і приймає рішення щодо особистої участі.

Консультація

Мотивація й надання психологічної допомоги залежному має різну основу. Пацієнти центру поділяються на 3 категорії:

 • Ще мають усвідомлену можливість щось змінити, але не бажають лікуватися.

 • Хочуть лікуватися, але самостійно вже зробити цього не можуть.

 • Які не хочуть, і вже не в змозі це зробити.

Психологічна допомога залежним з різних категорій має особливості й здійснюється за індивідуальною програмою.

Діагностика

На доскональній діагностиці базуються наступні дії та методи лікування. Без точної картини захворювань організму, лікування може бути неефективним або завдати додаткової шкоди. Для обстеження використовують різні джерела: анамнез, огляд, лабораторну та інструментальну діагностику.

Детоксикація

Чистка організму медикаментами триває 3-5 діб, іноді й до 10. Курс терапії залежить від стану пацієнта й призначається індивідуально. Проте, не варто сподіватися, що детоксикація позбавить від залежності. Навіть якщо на наступний день після «детокса» хворий обіцяє більше не вживати й радіє хорошому самопочуттю – це велика брехня. Через кілька годин захопленого стану він побіжить за новою порцією дурману. Тому, якщо залежний сам або з примусу пройшов «детокс», важливо негайно направити його на лікування.

Реабілітація у стаціонарі

Тільки повний курс психологічної реабілітації від залежності допоможе перемогти хворобу. Адже у центрі системи цінностей залежного – психоактивна речовина, джерело вищого «кайфу» й важких страждань. Життя стає циклічним: вживання, «ломка», пошук ресурсів, вживання. Мета реабілітації – розірвати порочне коло й навчити залежного жити у реальному світі. Головна перевага лікування в стаціонарі у поетапному відновленні організму: групові заняття, індивідуальні консультації, робота з психологом та фахівцями із залежностей, спортивні й культурні заходи.

Робота із запобігання рецидиву

Повноцінна реабілітація залежного неможлива без повного усунення психологічної залежності. В ході індивідуальної роботи з психотерапевтом, на групових заняттях виявляються причини залежної поведінки, усуваються комплекси й внутрішні конфлікти. Застосовується комплекс заходів на позбавлення від залежності: підшивка, кодування.

Соціальна адаптація

На цьому етапі за підтримки кураторів пацієнт повноцінно адаптується до соціуму. Нова змінена особистість усвідомлює духовно-моральні цінності, отримує суттєве особистісне зростання, визначається з професією. Займає стійку, правильну життєву позицію без негативних установок.

Програма «12 кроків»

12 кроків – це програма, заснована на духовних принципах, які ведуть до пробудження й зміни способу життя. Тобто, це реальний досвід одного залежного – для іншого. До кожного нового учасника прикріплюється персональний наставник, який допомагає орієнтуватися в програмі. Важливо, що наставниками є ті, хто сам успішно пройшов усі «12 кроків» реабілітаційної програми.

 • Розробка індивідуальної стратегії лікування.

 • Розробка особистого плану тверезості – робота з психологом.

 • Розвиток навичок використання інструментів тверезості: систематичне ведення щоденника почуттів, самоаналіз та індивідуальні завдання.

1 крок – прийняття проблеми

Ми визнаємо, що ми безсилі перед залежністю, життя стало некерованим. Слід усвідомити, що спиртне й наркотики руйнують життя, отруюють існування близьких, і впоратися з ними самостійно неможливо. Для цього необхідно прийняти той факт, що людина є залежною, і є проблеми, пов'язані з вживанням.

2 крок – пошук допомоги

Приходимо до розуміння, що є сила більш могутня, ніж наша власна, яка повертає розсудливість. Той факт, що залежний не в змозі впоратися зі своєю залежністю, не означає, що не можна нічого зробити. Залежних людей вчать звертатися за допомогою й чесно говорити про те, що з ними відбувається.

3 крок – прийняття рішення

Приймаємо рішення передоручити нашу волю й наше життя турботі Вищої Сили – такій, як кожен з нас розуміє її. Важливо розуміти, що програма не містить релігійної складової, а лише закликає прийняти факт, що є щось більше ніж ми самі, щось, що здатне змінити наше життя. Залежній людині пропонується робити всі дії, які містить програма та не намагатися контролювати результат.

4 крок – аналіз помилок

Проводимо глибоку й безстрашну моральну інвентаризацію самих себе. Аналіз власного минулого себе з моральної точки зору виявляє моделі поведінки, які руйнували життя й допомагає чинити по-новому.

5 крок – каяття

Зізнаємося Вищій Силі, самим собі та іншій людині в істинній сутності наших помилок. Цей крок полягає у тому, що пацієнт відверто ділиться з іншою людиною, тим самим вчиться бути чесним з собою та з іншими.

6 крок – готовність

Ми повністю підготувалися до того, щоб Вища Сила позбавила нас від усіх дефектів характеру. Проговоривши все це наставнику й отримавши від нього власний досвід в одужанні, залежний починає бачити те, що заважало йому жити.

7 крок – зміна

Смиренно й усвідомлено звертаємося до Вищої Сили позбавити нас від наших недоліків. Бажання діяти є логічним висновком, до якого людину приводить переосмислення власного життя й приклади інших людей, які опинилися в не менш складній ситуації.

8 крок – прощення

Складаємо список всіх людей, кому нашкодили. Такі дії допоможуть звільнитися від почуття провини й докорів сумління.

9 крок – відшкодування

Безпосередньо відшкодовуємо завдані цим людям збитки, де тільки можливо. Це допомагає звільнитися від вантажу минулого, що заважає жити у теперішньому моменті.

10 крок – самоаналіз

Продовжуємо проводити особистий аналіз. Залежний заново знаходить здатність вибудовувати причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати помилки, робити правильні висновки. Вчиться аналізувати своє мислення й поведінку, щоб не допустити рецидиву.

11 крок – шлях до свободи

За допомогою молитви й медитації поліпшуємо свідоме спілкування з Вищою Силою. Людина практикує нові інструменти, які допомагають заспокоїтися, подумати й подолати внутрішні конфлікти.

12 крок – допомога світу

Випробувавши духовне пробудження, ми намагаємося нести цей досвід іншим залежним і застосовувати ці принципи у всіх наших справах. Пройшовши всі етапи, здавалося б безнадійний узалжнений перетворюються в самодостатню особистість, яка має потенціал для всебічного розвитку.

Сімейні програми одужання

Програма «12 кроків» включає заходи також для родичів і близьких – співзалежних, у чиєму оточенні є:

 • Залежні люди, які проходять лікування.

 • Пацієнти, що вже вилікувалися й потребують підтримки.

 • Близькі, які не бажають лікуватися від залежностей.

У наркологічному центрі проводяться мотиваційні бесіди, які допомагають прийти до усвідомленого кроку – почати лікування й позбавляють від залежностей. На консультаціях ми розповідаємо, як ставитися до близької людини, як допомагати й мотивувати, підтримувати й далі жити з новим статусом тверезості.

 • Терапевтичний супровід.

 • Закріплений терапевт.

 • Безкоштовні семінари для родичів та близьких залежних людей.

Помилки родичів залежного

Досить часто зустрічаються випадки, коли впоратися із залежністю людині заважають його родичі. Їх численні помилки не дають шансу повернутися до тверезого життя:

 • Родичі щиро вважають, що варто просто прийняти рішення, й від залежності можна легко відмовитися. Насправді ж, залежний не може боротися сам. Йому не вистачить ні волі, ні фізичних сил. Без лікування, завжди на шляху буде стояти той самий «останній» раз, який може стати фатальним.

 • Надія на те, що вмовляння, шантаж, погрози зможуть зупинити патологічну тягу. Але алкоголь та наркотики руйнують і змінюють свідомість, затягують і не дозволяють повернутися до тверезості.

 • Впевненість у тому, що «легкі» наркотики, епізодичне вживання спайсів або куріння травички не тягне за собою небезпечних наслідків. Проте, суміші, крім звикання, часто містять токсичні інгредієнти, які загрожують не тільки здоров'ю, але й життю.

 • Проблема зникне сама собою. Складність залежності у тому, що вона викликає психологічні, фізичні та емоційні порушення в організмі. Саме тому без допомоги розсудливих і здорових людей не обійтися.

Чому програма «12 кроків» допомагає

«12 кроків» – це напружена внутрішня робота через думки, відчуття та усвідомлення.

 • Соціальне зростання по сходах у терапевтичній спільноті. І якщо раніше залежні більше брали, то тут вони навчаються віддавати.

 • Зріла особистість бере повну відповідальність за те, що відбувається з нею у житті. Здатна проводити роботу над помилками: що я тут зробив не так, як змінити дії, щоб отримувати інші результати та уникати згубних сценаріїв життя.

Методика лікування у наркологічному центрі «Ваш Медсервіс» допомагає залежному усвідомити суть проблеми, знайти її джерело, а потім знову знайти сенс життя. В людині пробуджується совість, відкриваються можливості до самоаналізу, розпочинається безперервне духовне зростання.