Примусове лікування наркоманії: переваги та недоліки

Примусове лікування наркоманії: переваги та недоліки

Коли родичам та близьким людям не вдається умовити наркозалежного на лікування наркоманії, то спроби вилікувати примусово також не гарантують успіху. Можна змусити людину прийняти ліки проти вірусної хвороби, яка знешкодить вірус, і людина одужає. Але ця проблема – не ангіна або грип, які піддаються медикаментозній терапії.

Примусове лікування наркоманії: законодавство в Україні

На примусове лікування можливо спрямувати тільки людину, притягнуту до кримінальної відповідальності, за постановою суду. Ключовий момент у лікуванні наркозалежного – наявність мотивації. Якщо пацієнт не вважає себе залежним, не розуміє проблеми або просто не бажає проходити лікування, ніякі методики не допоможуть, і тим більше не допоможе примусове лікування із постановкою на облік. Вийшовши з клініки, така людина рано чи пізно почне вживати знову.

Чому наркозалежність не піддається примусовому лікуванню?

Ефективність примусового лікування наркозалежних

Людина прагне отримувати задоволення, бути щасливою, уникати фізичного та душевного болю. Це природно, це правильно та розумно. Не природно та не розумно використовувати наркотики для задоволення та щастя. У якийсь момент наркотичні речовини стають єдиним способом відчути себе добре. А згодом – життєво необхідні, щоб позбутися душевних і фізичних страждань. А наркоман не хоче страждати, хоче продовжувати вживати і не хоче лікуватися, тому примусове лікування від наркозалежності дасть зворотний результат.

Ефективність примусового лікування наркозалежного

Це не шкідлива звичка, не забаганка і примха, адже наркотики стали для людини всім. І що вона відповість, коли ви захочете позбавити її примусово цього «рятівного засобу»? Наркоман боротиметься до кінця, щоб відстояти своє. Зрештою він може здатися, поринути в глибоку апатію, стати байдужим навіть до власної долі та болю.

  • Примусове лікування наркозалежного в стаціонарі ефективне у ситуації, коли з ним неможливо впоратися інакше, він загрожує життю та здоров'ю своєї сім'ї, її матеріальному становищу, страждає від психічних розладів.

  • Примус, погрози та інші методи, які йдуть всупереч із бажанням людини, нехай це абсолютно нерозумні та неправильні бажання, не принесуть користі.

  • У разі примусового лікування наркоман швидко повернеться до старого, щойно виявиться без нагляду та контролю.

  • Однак, якщо існує шанс сформувати контакт і переконати наркозалежного хоча б на одну консультацію, потрібно ним скористатися.

Лікування наркомана – з чого почати?

Лікування наркомана – з чого почати?

Людина може стати безсилою, пригніченою настільки, що в неї зникає інтерес до життя без наркотику. Цей стан жахливий, він дуже близький до смерті – абсолютна пасивність, байдужість і покірність, відсутність емоцій і бажань. Ми не думаємо, щоб ви хотіли такої долі для вашої близької людини. Лише небайдужа людина, яка відчуває, має шанс видертися з пастки та змінити своє життя. І цього можна досягти виключно спілкуванням з метою запалити чи відродити власне бажання людини позбутися залежності, звернутися у наркодиспансер або клініку і пройти лікування та реабілітацію.

Переваги лікування наркоманії в стаціонарі

Переваги лікування наркоманії в стаціонарі

У лікарів-наркологів є методи, що дозволяють умовити пройти лікування наркоманії в стаціонарі практично будь-якого залежного, причому добровільно і з виробленням абсолютно щирої мотивації на порятунок від патологічного потягу.

  • Не можна змусити наркозалежного лікуватися, але можна його умовити.

  • Допоможе довірче спілкування без криків та закидів, з любов'ю та розумінням, розповіді та приклади тих, хто позбувся залежності.

  • Примусове лікування наркоманії та інші насильницькі та агресивні методи – це шлях у напрямку смерті.

Чи можливе лікування залежності від наркотиків без відома хворого?

Відчайдушні родичі роблять спроби примусового лікування наркомана. Без відома хворого вони підсипають і підливають різні засоби у напої чи їжу. Дехто просто вірить, що той чи інший відвар допоможе. Інколи через серйозну загрозу життю (інфаркт або цукровий діабет) людина може змінити свій спосіб життя. А буває й інше – попри хвороби та власні страждання, з ранами на тілі, навіть позбавляючись руки чи ноги, людина не кидає наркотик.

Як змусити наркомана лікуватись, якщо він не хоче?

Як змусити наркомана лікуватись, якщо він не хоче?

Залежність від наркотиків – це не фізична хвороба. Це моральна, емоційна та духовна деградація, що супроводжується втратою самоповаги, любові до інших, моральних цінностей тощо. Впоратися з цим не під силу жодним пігулкам або антидепресантам, оскільки вони за своєю суттю є наркотичними речовинами. Вживання антидепресантів призведе до зміни однієї залежності на іншу, зрештою до деградації, болю та смерті.

Наші консультанти знають, як умовити залежного на проходження програми лікування. Серед наших співробітників та випускників є ті, хто сам перебував у пастці наркотиків, і хто може поговорити з вашим близьким «однією мовою».

Як проходить лікування в клініці «Ваш Медсервіс»

Відразу після оформлення до наркологічної клініки та проведення діагностики починають детоксикаційну терапію. Мета лікувальних заходів – якнайшвидше виведення наркотику з організму та зменшення негативного впливу на центральну нервову систему та інші органи.

Проте, застосування лікарських засобів, фізіотерапії, психологічна допомога – це лише допоміжні методи. Навіть найефективніші схеми не допоможуть без прагнення хворого позбутися згубної пристрасті. Тому примусова госпіталізація необхідна як тимчасова міра для усунення гострого стану.

Висновки для родичів та близьких наркозалежного

Не можна без відома хворого відновити його самоповагу, навчити його не тікати від реальності, від життя та проблем, а успішно справлятися з ними. Подолати залежність можна лише за допомогою програми реабілітації. Але наркоман сам повинен захотіти пройти програму. У нього має бути хоч найменша надія, хоча б просто спробувати.

Щоб потяг до хімічних речовин пройшов, необхідно, щоб у людини з’явився сенс життя, завдяки чому вона почуватиметься краще. І тоді відпаде потреба примусового лікування наркоманії, адже людина матиме можливість вибрати інший шлях до задоволення.


Лікар нарколог Івано-Франківськ

Автор: Легінь Тарас Юрійович

Закінчив державну медичну академію в Івано-Франківську. Лікар - нарколог вищої категорії Прикарпатського наркологічного центру. Стаж роботи - більше 15 років.

Безкоштовна консультація лікаря: