Що таке наркотична ломка та як з неї вийти?

Що таке наркотична ломка

Всі медики сходяться на тому, що наркозалежність – це психічне захворювання. Крім цього, наркоманія ще є серйозною соціальною проблемою. Чому ця болісна залежність настільки поширена і так важко переборна? Річ у тім, що наркозалежного, який наважується на лікування наркоманії, часто зупиняє страх наркотичної ломки.

Чому з’являється ломка?

Наркотична ломка (абстинентний синдром) – складний патологічний стан, що розвивається на тлі прийняття сильно дійних речовин, які викликають звикання. У будь-якому разі наркотик вбудовується в метаболізм людини – біохімічні процеси центральної нервової системи, що впливає на передачу нервових імпульсів.

Організм перестає виробляти нейромедіатори, що за відсутності нової дози наркотиків призводить до порушення нейронних взаємодій між головним мозком та всіма органами тіла, з’являється фізична залежність від наркотику. Її появу ви ні з чим не сплутаєте, тому що при припиненні вживання наркотику виникає наркотична ломка, або абстинентний синдром, синдром відміни.

Наркотична ломка: симптоми, ознаки

Симптоми наркологічної ломки

Після скасування або зменшення дози наркотичних речовин з’являються симптоми соматичного та психопатологічного характеру, припиняється вироблення природних анальгетиків. Фактично в організмі відбувається повний збій біохімічних, обмінних, гормональних процесів:

 • Сильний біль у суглобах.

 • Нудота, блювання, головний біль.

 • Помутніння свідомості.

 • Діарея.

Щоб не відчувати ломку, хімічно залежній людині доводиться приймати ПАР від одного разу на день до кількох. Люди зі слабкою нервовою системою можуть відчувати абстинентний синдром вже з другого-третього вживання наркотику при спробах відмовитися від нього. Суть завжди одна – наркоман відчуває сильний біль і дискомфорт, його організм не здатний нормально працювати без надходження до нього психоактивних речовин.

Скільки триває наркотична ломка?

Скільки триває наркотична ломка

Інтенсивність ломки залежить від багатьох факторів, перш за все, від виду наркотику, тобто наскільки швидко активна речовина здатна вбудовуватися в біохімічні процеси організму людини. Хибною є думка, що ломку спричиняють тільки важкі наркотики. Крім цього симптоми ломки, особливо психологічного характеру, можуть навіть накочувати на наркозалежного, який одужує, ще кілька місяців.

Амфетамінова ломка

Починається через 6-9 годин після останнього вживання наркотику. Її ознаки: підвищена пітливість, раптова агресія, тривожність, страх, яскраво виражена підозрілість, психоз з галюцинаціями. Абстиненція супроводжується задишкою навіть у стані спокою, світлобоязню та нестерпністю до гучних звуків. Може тривати до 1,5 місяця.

Героїнова ломка

Спричиняє підвищену тривожність. Фізіологічні симптоми: свербіж шкіри, лихоманка, рясне потовиділення, підвищене слиновиділення. Через 2 дні починається діарея і блювання, що не припиняються. Протягом 2 тижнів наркоман страждає від головного болю, панічних атак, судом у всьому тілі.

Кодеїнова ломка

Починається за 8–9 годин після вживання та триває 5–10 днів. Весь цей час наркоман відчуває запаморочення, нудоту, блювання. У нього плутане дихання, прискорений пульс, розширені зіниці. Через добу з'являються симптоми, схожі на ГРВІ – озноб, ломота в тілі. Через 2-3 дні з'являється діарея, біль у животі.

Кокаїнова ломка

Результат регулярного вживання найдорожчого наркотику – страждання психологічного характеру. Депресивне марення, манія переслідування настільки сильні, що стають причиною суїцидів.

Конопля и марихуана

Проявляються психологічні симптоми: часті спалахи агресії, підвищена дратівливість. Стан невиправданих веселощів змінюється різкою депресією, можливі галюцинації. Серед фізіологічних симптомів – пітливість, порушення серцевого ритму, підвищений тиск, сухість та почервоніння очей. Абстиненція може продовжуватися до 10 днів.

Метадонова ломка

Характерні ознаки – сильний біль у всьому тілі, судоми. У наркомана розвивається манія переслідування, галюцинації. Знижується частота пульсу, є реальна загроза зупинки серця. Триває абстиненція протягом місяця.

Сольова ломка

Приходить з депресією та агресивною поведінкою, апатією, яка раптово змінюється на ейфорію. Утруднене дихання, прискорене серцебиття, кровотеча з носа. Безсоння та фізичне виснаження, проблеми із зором. При постійному вживанні ломка триває 2 тижні.

Чи можливо перетерпіти та вийти з ломки самостійно?

Шукати відповідь, скільки триватиме наркотична ломка - безглуздя. Кожний організм індивідуальний і по-своєму реагує на відміну від ПАР. Неможливо передбачити і тяжкість стану за добу або дві після початку абстиненції. Ломка – дуже небезпечний стан. Крім страшних тілесних мук, велика небезпека суїциду на тлі галюцинацій та марення. Найголовніше, що потрібно зрозуміти – вилікувати ломку в домашніх умовах без професійної допомоги неможливо.

Як минає ломка?

Дивитися на те, як ломка мучить наркомана, неможливо. Його вивертає, м’язи скручуються судомами, з’являються галюцинації та марення. Ломка зникає за декількома причинами. Одні залежні звертаються за лікуванням та замісної терапії. Інші починають вживати алкоголь та спиваються до білої гарячки. Решта повертається до наркоти. Щоб полегшити повернення до життя без наркотиків, потрібно звертатися у наркологічну клініку. Інакше ціна лікування наркотичної ломки на дому виявиться занадто високою.

Лікування наркотичної залежності не терпить зволікання

Лікування наркотичної залежності

Чим більший стаж залежності, тим більше організм наркомана піддається інтоксикаціям, які призводять до патологій внутрішніх органів, а сам він ризикує щодня загинути від передозування.

 • Наркоманія не звичайне захворювання. Залежність руйнує фізичне здоров'я людини, позбавляє її соціального статусу та стосунків, руйнує емоційне та духовне життя.

 • Наркозалежність призводить до постійних інтоксикацій, що викликає хронічні захворювання всіх внутрішніх органів.

 • Наркотична залежність викликає фізичний і психічний потяг до наркотиків, що вимагає участі лікарів різних спеціалізацій.

Як зняти наркотичну ломку?

При медикаментозному лікуванні, коли нарколог допомагає вивести наркотик із тіла та здійснює загально зміцнювальне лікування, організм швидше справляється з ломкою. У разі медикаментозної детоксикації ломка проходить у рази швидше. В спеціалізованій наркологічній клініці «Ваш Медсервіс» лікування хімічно залежної людини надає можливість повністю вилікувати захворювання, досягти стабільної тривалої ремісії.

Лікувальний курс передбачає три етапи:

 1. Детоксикація – усунення фізичної залежності.

 2. Реабілітація – відновлення особистості, звільнення від психологічного потягу.

 3. Соціалізація – адаптації до звичайного життя.

Стаціонарне лікування має ще ряд переваг: доступність апаратних засобів детоксикації, терапії та діагностики, постійний лікарський контроль. Нарколог може не тільки швидко зняти ломку, але відновити функції органів, додаючи до крапельниць відповідні препарати:

 • Гепатопротектори, що відновлюють роботу печінки.

 • Ноотропи – для стимуляції мозкового кровообігу.

 • Кардіопротектори – для відновлення роботи серця.

 • Засоби для відновлення природного метаболізму.

 • Препарати, що сприяють нормалізації психічного стану.

Якось залежність покаже себе у всій своїй непривабливості, і наркоман пошкодує про те, що вибрав саме такий шлях. Тому зверніться за допомогою прямо зараз. Ви можете дізнатися про програму лікування, розрахувати її приблизну вартість і замовити фахову мотивацію хворого. Для цього потрібно лише зв'язатися з нашим консультантом.


Лікар нарколог Івано-Франківськ

Автор: Легінь Тарас Юрійович

Закінчив державну медичну академію в Івано-Франківську. Лікар - нарколог вищої категорії Прикарпатського наркологічного центру. Стаж роботи - більше 15 років.

Безкоштовна консультація лікаря: