Ігроманія – як лікувати залежність

Ігроманія – як лікувати залежність

Ігроманія або лудоманія – це патологічний потяг до азартних ігор. Одна з найнебезпечніших залежностей руйнує особистісну, соціальну та фінансову складову життя людини, є серйозною загрозою здоров'ю та життю. Ще одна неприємна ознака лудоманії – можливість самостійного лікування ігроманії практично відсутня, адже при її формуванні залучені не тільки психологічні фактори, а й біохімічні процеси.

Причини ігроманії

Причини виникнення ігроманії

Психіка людини є дуже тонкою та складною системою, тому назвати певний перелік причин, чому в декого розвивається ігроманія, не можна. Проте за десятки років терапії фахівці вивели сукупність основних факторів ризику:

 • Згубний приклад близьких, які надмірно захоплюються азартними іграми.

 • Неправильні пріоритети у житті, коли на чільне місце ставляться гроші, досягнення матеріальних цілей, достаток як показник статусу, успіху.

 • Прагнення до легких та швидких заробітків.

Спровокувати в людини залежність від ігор можуть кризові стани у житті:

 • Вікові кризи, коли людина відчуває втрату сенсу життя, апатію, розпач.

 • Депресії, відчуття самотності, нерозуміння оточення.

 • Почуття нереалізованості у житті.

Механізм формування ігроманії

Почему возникает игровая зависимость

Підступність формування ігрової залежності у тому, що змінюються внутрішні біохімічні процеси, і людина потрапляє в пастку фізіології. Азарт під час гри викликає викид адреналіну та інших гормонів стресу, а в момент виграшу – дофаміну та серотоніну. Зміна цих двох станів – азарт/стрес та задоволення/насолода, настільки яскрава, що людина повертається щоразу до ігор, щоб випробувати це відчуття.

Другий небезпечний момент – коли людина захоплюється грою, робить дедалі більші ставки, у кров викидається цілий коктейль нейрогормонів. Вони діють подібно до наркотику, і гравець непомітно для себе впадає в транс: він не здатний контролювати свої дії, програні суми, витрачений час і прагне лише продовження гри. На цьому етапі ігромана перестає цікавити виграш як такий – ейфорію приносить

Симптоми ігроманії

Симптоми ігрової залежності

Ігроманія проявляється у психологічних, фізіологічних симптомах і зміні особистості людини.

Психологічні симптоми

 • Ігроман заявляє, що залежності у нього немає, ситуація під контролем.

 • Грає все довше та частіше.

 • Не може зупинитись ні після програшів, ні після великого виграшу.

 • Якщо доводиться перервати процес гри, дратується, злиться.

 • Часті перепади настрою – від ейфорії до подібності ломки в проміжках гри.

 • Приховує від друзів та родичів реальні витрати грошей на азартні ігри.

Фізіологічні симптоми

Постійний викид у великих кількостях адреналіну, ендорфінів та інших гормонів згубно впливає на організм. Психіка виснажується, починаються проблеми з роботою внутрішніх органів, які через гормональну атаку працюють на межі, з'являється гіпертонія, проблеми з серцем, ШКТ. Зовні людина з запущеною формою ігроманії може виглядати, як наркоман або алкоголік.

Симптоми зміни особистості

На перше місце в житті виходить участь в іграх, ігроман закидає хобі, роботу, навчання. Перестає спілкуватися з друзями, сім'єю, оскільки гра забирає весь час. Влазить у борги, бере кредити, на пізніх стадіях може продавати майно, почати шахрайство та крадіжки, в тому числі у родичів та друзів. Характерні спроби суїциду чи думки про нього.

Стадії формування ігроманії

Розвиток лудоманії проходить кілька стадій:

 • Виграш – після кількох виграшів «підсідає» на гру, грає частіше, сповнений надій про легке збагачення. Суми ставок поки що не великі.

 • Програш – щоразу після програшів прагне відігратися. Грає все більше, ставить більше, влазить у борги.

 • Засмучення – епізодично приходить каяття, робляться спроби зав'язати. Можлива втрата сім'ї, роботи, житла. Абсолютно законослухняні люди, ставши ігроманами, вплутуються у кримінал.

 • Безнадійність – ігроман повністю асоціальний, страждає на депресію та неврози, починає пити чи вживати наркотики. Майже половина залежних роблять спроби самогубства.

Лікування ігроманії

Лікування ігрової залежності залежить від стадії хвороби. Початкову ігроманію цілком можливо вилікувати за допомогою психотерапії. У важких станах терапія обов'язково містить медикаменти – інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну, антагоністи опіоїдних рецепторів та регулятори настрою. Застосовується поведінкова, когнітивна, раціональна психотерапія.

Остаточний етап досить довгий – соціалізація, адаптація до життя без гри. Запорука успішного лікування у правильній мотивації. Навіть якщо залежний не усвідомлює проблеми та відмовляється пройти лікування, зверніться до нашого наркологічного центру «Ваш Медсервіс». Досвідчені психологи знайдуть підхід до будь-якого ігромана – дорослого або дитини, створять правильну мотивацію та допоможуть якнайшвидше подолати залежність.


Лікар нарколог Івано-Франківськ

Автор: Легінь Тарас Юрійович

Закінчив державну медичну академію в Івано-Франківську. Лікар - нарколог вищої категорії Прикарпатського наркологічного центру. Стаж роботи - більше 15 років.

Безкоштовна консультація лікаря: